Shrewsbury Flower Show 2017 - Prize Winners

Class
Class Name
Award
Entrant
Town
Class 1
Practical Gadget
First Prize
James WATKINS
TELFORD
 
 
Second Prize
Mrs. Zena HEYES
WELSHAMPTON
 
 
Third Prize
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
Class 2
Shop Window Display
First Prize
OSWESTRY BKA
LLANSANTFFRAID, Powys
 
 
Second Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
Class 3
Observation Hive
First Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Second Prize
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
Class 4
Glass-mounted Display
First Prize
NORTH SHROPSHIRE BKA
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 6
Commercial Honey
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 7
Light Honey
First Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Second Prize
Ann & Guy MOORE & PREECE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 8
Medium Honey
First Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Second Prize
Alex ELLIS
WHITCHURCH
 
 
Third Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 9
Dark Honey
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
Class 10
Heather Honey
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Third Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
Class 11
2 Jars Naturally Granulated Honey
Second Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
Class 13
Chunk Honey
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 15
Two Sections
First Prize
NORTH SHROPSHIRE BKA
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 16
Cut Comb
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
Class 17
Comb of liquid honey
First Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
Class 18
Twelve blocks of beeswax
First Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Second Prize
Simon IRVIN
TELFORD
 
 
Third Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Very Highly Commended
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 19
Specimen Flower
First Prize
Emily SMITH
TELFORD
 
 
Second Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Very Highly Commended
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
Class 20
Cake of beeswax
Second Prize
Robin HOWE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Julia NEALE
WHITCHURCH
Class 21
Three beeswax candles
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
Class 22
Decorative Exhibit
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
Class 23
Composite Class
First Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Second Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 25
Black jar class
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Alex ELLIS
WHITCHURCH
 
 
Third Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
Class 26
Dry Mead
First Prize
Mrs. Muriel WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Third Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
Class 27
Sweet Mead
First Prize
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Alex ELLIS
WHITCHURCH
 
 
Third Prize
Mrs. Muriel WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Highly Commended
Mr. Peter JACKSON
HENLEY-in-ARDEN, Warks.
Class 28
Honey Wine
First Prize
Mrs. Muriel WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr. Peter JACKSON
HENLEY-in-ARDEN, Warks.
 
 
Very Highly Commended
Alex ELLIS
WHITCHURCH
Class 29
Dry Table wine (white or golden)
First Prize
Sian CAMPBELL-CURTIS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs M C M LEAR
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mrs Barbara BATE
WHITCHURCH
 
 
Highly Commended
Mr Robert JONES
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mr Alan J STONE
SHREWSBURY
Class 30
Dry Table wine (red)
First Prize
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr David GUNN
TELFORD
 
 
Third Prize
Judith MOTTERSHEAD
TELFORD
 
 
Very Highly Commended
Mrs Daina SANKEY
WELLINGTON
 
 
Highly Commended
Warren TAYLOR
STOKE-ON-TRENT
 
 
Highly Commended
Lisa TAYLOR
STOKE-ON-TRENT
Class 31
Medium Table wine white/golden
First Prize
Sian CAMPBELL-CURTIS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr David STANWORTH
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr. Peter JACKSON
HENLEY-in-ARDEN, Warks.
 
 
Very Highly Commended
Mrs Sandra JONES
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Mr Ivor WILLIAMS
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mrs S M WILLIAMS
SHREWSBURY
Class 32
Rose Table Wine (medium)
First Prize
Mrs Joyce COOKE
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr Ivor WILLIAMS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Barbara BATE
WHITCHURCH
 
 
Very Highly Commended
Mrs Kathy HUGHES
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mrs M C M LEAR
SHREWSBURY
Class 33
Sweet Table Wine (white or golden)
First Prize
Mr Robert JONES
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mrs Kathy HUGHES
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mrs Sandra JONES
SHREWSBURY
 
 
Commended
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
Class 34
Sweet Dessert Wine (red)
First Prize
Mr David STANWORTH
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Sian CAMPBELL-CURTIS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr Peter MALLETT
TELFORD
 
 
Very Highly Commended
Mrs Patricia LYONS
OSWESTRY
 
 
Highly Commended
Sally HAYWARD
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mrs S M WILLIAMS
SHREWSBURY
Class 35
Sweet Dessert Wine white/golden
First Prize
Mrs Sandra JONES
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Miss Thelma FOSTER
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
Class 36
Medium Social Wine (red)
First Prize
Mr David STANWORTH
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr Alan J STONE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr Ivor WILLIAMS
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mr J S ASKWITH
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mr Peter MALLETT
TELFORD
Class 37
Med Social Wine white/golden
First Prize
Mrs Jane POWIS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mrs S M WILLIAMS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mr Alan J STONE
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mr L B JONES
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Mr Colin WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Commended
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
Class 38
Flower Wine
First Prize
Mr Andrew BUTLER
TELFORD
 
 
Second Prize
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Belinda THOMAS
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mrs Joyce COOKE
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Mrs Kathy HUGHES
SHREWSBURY
 
 
Commended
Miss Karen GOOD
WHITCHURCH
Class 39
Liqueur
First Prize
Mr David STANWORTH
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mrs Joyce COOKE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Carol COWEN
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Miss Thelma FOSTER
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Lorraine ALDRED
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mr L B JONES
SHREWSBURY
Class 40
THREE BOTTLES OF WINE
First Prize
Mrs Jane POWIS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr David GUNN
TELFORD
 
 
Third Prize
Miss Thelma FOSTER
SHREWSBURY
Class 41
Kit Wine White Pinot Grigio Style
First Prize
Mrs S J SMITH
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Gladys HARRISON
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Lionel TREVATT
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Paul Michael SMITH
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Sian CAMPBELL-CURTIS
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Lorraine ALDRED
SHREWSBURY
Class 48
Honey bee pasture
First Prize
Ann-Marie MILLS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Robin HOWE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Ellenor DONNELLY
SHREWSBURY
Class 49
NOVELTY WAX EXHIBIT
First Prize
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
 
 
Second Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
Class 50
Photography Macro - Adult
First Prize
Deborah SMITH
EARDSLEY, HEREFORDSHIRE
 
 
Second Prize
Emma HARRISON
MARKET DRAYTON
 
 
Second Prize
Terry and Mirelle BANE
NEAR NORWICH
 
 
Third Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Third Prize
Andrew WATKINS
TELFORD
 
 
Very Highly Commended
Sian TIPLADY
SHREWSBURY
Class 51
Artwork -Adults
First Prize
Emma HARRISON
MARKET DRAYTON
 
 
Second Prize
Michael WILLMOT
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Sian TIPLADY
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Anne Yeeles
SHREWSBURY
Class 52
Honey Cake
First Prize
Mrs Jackie DORRELL
MUCH WENLOCK
 
 
Second Prize
Sally HAYWARD
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Mrs Julia NEALE
WHITCHURCH
 
 
Very Highly Commended
Emily Smith
TELFORD
 
 
Highly Commended
Mrs. Mary DEAN
SHREWSBURY
 
 
Commended
Mrs Lisa RICHARDS
SHREWSBURY
Class 53
Honey Fudge
First Prize
Mrs Ellenor DONNELLY
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Mr. John S GORE
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Sarah THOMAS
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mrs. Muriel WILLIAMSON
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Mrs. L M GORE
SHREWSBURY
 
 
Commended
Miss Jennifer TAYLOR
SHREWSBURY
Class 54
Honey shortcake biscuit
First Prize
Emily SMITH
TELFORD
 
 
Second Prize
Mrs Catherine WILLIAMS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Rebecca OWEN
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Mrs. Mary DEAN
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Jean JONES
SHREWSBURY
 
 
Commended
Sally HAYWARD
SHREWSBURY
Class 55
Two Decorative Beeswax Candles
First Prize
Mrs Joyce NISBET
WREXHAM
 
 
Second Prize
Mrs Julia NEALE
WHITCHURCH
 
 
Third Prize
Alison Anne WAKEMAN
TELFORD
 
 
Very Highly Commended
Sally HAYWARD
SHREWSBURY
Class 56
Photography other than Macro - Adult
First Prize
Robin HOWE
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Warren TAYLOR
STOKE-ON-TRENT
 
 
Second Prize
Ann-Marie MILLS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Michelle CROSS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Emma HARRISON
MARKET DRAYTON
 
 
Very Highly Commended
Nicholas TIPLADY
SHREWSBURY
Class 60
Light Honey
First Prize
Ann & Guy MOORE & PREECE
SHREWSBURY
Class 61
Other than Light Honey
First Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
Class 62
Crystallised Honey
First Prize
Mrs Julia NEALE
WHITCHURCH
 
 
Second Prize
Juliana HINWOOD
SHREWSBURY
Class 64
Composite Class
Second Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
Class 68
Two Candles
First Prize
Simon IRVIN
TELFORD
 
 
Second Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Third Prize
Mrs Julia NEALE
WHITCHURCH
 
 
Very Highly Commended
Nigel and Alison HINE
Shropshire
Class 69
Comb of Liquid Honey
Second Prize
Sir Anthony RIGBY
POWYS
 
 
Third Prize
Jess HOWE
SHREWSBURY
Class 701
Junior Artwork( up to 11years)
First Prize
Oscar CONNOR
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Chloe GLENDENNING
SANDBACH
 
 
Third Prize
Zoe Lily ASQUITH
TELFORD
 
 
Very Highly Commended
Amy COSLETT
SHREWSBURY
 
 
Highly Commended
Tori POYSER
OSWESTRY
Class 711
Junior Honey Cake (up to 11 years)
First Prize
Tori POYSER
OSWESTRY
 
 
Second Prize
Hannah GLENDENNING
SANDBACH
 
 
Third Prize
Ellie OWEN
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Hannah SLATER
SHREWSBURY
Class 721
Junior Honey Biscuits (to 11 years )
First Prize
Rohan GREEN
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Oscar CONNOR
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Tori POYSER
OSWESTRY
 
 
Very Highly Commended
Fred GREEN
SHREWSBURY
Class 731
Junior Bee Pasture (up to 11 years)
First Prize
Oscar CONNOR
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Cerys TIPLADY
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Amy COSLETT
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Lola SOUTHERTON
SHREWSBURY
Class 651
Wilbraham Liquid Honey
First Prize
Ann & Guy MOORE & PREECE
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Nigel and Alison HINE
Shropshire
Class 741
Photography - Juniors (to 11 years)
First Prize
Isla MORGAN
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Lola SOUTHERTON
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Fred GREEN
SHREWSBURY
Class 702
Junior Artwork (12-16 years)
First Prize
Jemima Victoria JACKSON
HENLEY-IN-ARDEN, Warks
 
 
Very Highly Commended
Miss K TILL
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Molly Turner
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Emily Morgan
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Sarah Mills
SHREWSBURY
Class 712
Junior Honey Cake (12 - 16 years)
First Prize
Sarah MILLS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Robbie RICHARDS
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
James HINWOOD
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Jemima Victoria JACKSON
HENLEY-IN-ARDEN, Warks
Class 722
Junior Honey Biscuits (12-16 years)
First Prize
Sarah MILLS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Emily MORGAN
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Jemima Victoria JACKSON
HENLEY-IN-ARDEN, Warks
Class 732
Junior Bee Pasture (12 - 16 years)
First Prize
Sarah MILLS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Emily MORGAN
SHREWSBURY
Class 742
Junior Photography (12 - 16 years)
First Prize
Sarah MILLS
SHREWSBURY
 
 
Second Prize
Emily MORGAN
SHREWSBURY
 
 
Third Prize
Holly PRINN
SHREWSBURY
 
 
Very Highly Commended
Jemima Victoria JACKSON
HENLEY-IN-ARDEN, Warks
 
 
Highly Commended
Miss K TILL
SHREWSBURY

The Association's apiary in North Shropshire

The Association maintains an apiary at an organic farm in North Shropshire.

We hold regular meetings at the apiary during the summer, where members new and old can gain experience in handling bees.

Get in touch